Množstvo ľudí po celom svete trávi veľa času za počítačom. Osem hodín v práci a niekedy aj ďalších pár hodín doma. Netýka sa to výhradne len počítačov, ale aj smartfónov a tabletov. Je to novodobý trend a s ním prichádzajú aj nové zdravotné problémy.
Čítať viac...
Existuje viacero spôsobov, ako posilniť našu obranyschopnosť. Okrem zmeny stravovania, pridania pohybovej aktivity a výživových doplnkov, ponúka sa ešte jedna veľmi efektívna možnosť - otužovanie.
Čítať viac...
Ženy si zvyknú robiť žarty, čo sa týka chorľavosti mužov. Keď má muž nádchu, nebodaj chrípku, občas to pripomína koniec sveta. Je príčinou odlišný imunitný systém? Skutočne muži znášajú ochorenia horšie? Čítať viac...
Možno vás prekvapí, že betaglukán (beta glucan) nájdeme nielen v bunkových stenách húb (hliva ustricová), ale aj v obilninách, pekárenských kvasniciach či morských riasach. Aký je však rozdiel medzi týmito zdrojmi? Čítať viac...
Dnes sa necítim dobre, bolí ma hlava, nič sa mi nechce... poznáte ten pocit? Mávate podobné dni často? Ak je vaša odpoveď áno, niečo nie je v poriadku. Zmena môže prísť iba vašou zásluhou, preto už ďalej nehľadajte výhovorky a prinúťte sa nastoliť vo vašom živote premenu! Čítať viac...
V dnešnom uponáhľanom svete musíme neustále čeliť situáciám , ktoré nás vedia pekne rozladiť. Občas sa dostaneme do takého kolotoča povinností, že nevieme ako z neho vyskočiť. Možno si ani sami nechceme pripustiť našu vystresovanosť, ale čo nato naše telo? Ako sa môže zachovať imunitný systém? Čítať viac...
Prospešné účinky niektorých húb sú známe už po tisícročia. Niektoré druhy húb majú okrem liečivých účinkov aj vysokú výživovú hodnotu, ktorá prispieva nášmu organizmu a posilňujú imunitný systém. Ako ich rozlíšiť? Ktoré nám prospievajú? Čítať viac...
Imunita u detí tak ako aj u dospelých prezrádza schopnosť odolávať vírusom a baktériám. Sú dni kedy sa cítime ako šampióni, nikto a nič nás nemôže prekvapiť. Na druhej strane občas príde obdobie plné únavy, malátnosti a slabej obranyschopnosti. Ako to spolu súvisí? Čítať viac...
Chystáte sa tento rok za dobrodružstvom do exotickej krajiny? Cestovanie na ostrovy a kontinenty, ktoré sme doposiaľ skúmali iba na mape, musí byť naozaj vzrušujúce. Ako sa však dostatočne pripraviť na cestu? Čítať viac...
V súčasnosti sme doslova zaplavení rôznymi podpornými, obrannými a ne/spoľahlivými výživovými doplnkami. Ako sa v nich vyznať a ktoré sú skutočne kvalitné?
Čítať viac...
Pokiaľ bývate častejšie chorí, mali by ste posilniť vašu obranyschopnosť. Imunita je z časti geneticky ovplyvnená a najviac sa formuje v predškolskom veku. V dospelosti už je stupeň ochrany vašej imunity značne podmienený spôsobom života – stravovanie, fyzická aktivita, stres, psychické vypätie. Čítať viac...
Oslabený imunitný systém v kombinácií s nerovnováhou v našom organizme neveští nič dobré. Ak sa pridá zanedbaná infekcia v ústach, problémy môžu začať. Ako sa chrániť pred infekciami a prečo vôbec vznikajú?
Čítať viac...
Necítim dobre, bolí ma hlava, nič sa mi nechce... poznáte ten pocit? Mávate podobné dni často? Ak je vaša odpoveď áno, niečo nie je v poriadku. Zmena môže prísť iba vašou zásluhou, preto už ďalej nehľadajte výhovorky a motivujte sa nastoliť vo vašom živote zmenu!
Čítať viac...
V chladnejšom období dostáva naša imunita zabrať. Preplnené čakárne u lekára na jeseň nie sú žiadnym prekvapením. Pôsobia na nás rôzne nepriaznivé podmienky a útočia vírusy či baktérie. Kto má však silnú imunitu, nemusí mať obavy. Čo nám pomôže posilniť imunitu?
Čítať viac...
Jeseň býva náročnejším obdobím pre detskú obranyschopnosť. Chladné počasie a aktívny pobyt v kolektíve detí môže neraz spôsobiť nepríjemnosti v podobe chrípky či angíny. Poďme sa pozrieť na to, ako efektívne zlepšiť detskú imunitu.
Čítať viac...
Oslabená imunita by nemala byť podceňovaná u detí rovnako ako aj u dospelých. V týchto časoch rozmachu digitálneho sveta sa stretávame s mnohými faktormi, ktoré výrazne znižujú obranyschopnosť organizmu dieťaťa. Ako sa brániť voči týmto nástrahám? Čítať viac...
Infekčné zápaly vedia pekne znepríjemniť deň. Bolesť pri každom pokuse o úsmev a nepríjemná červená škvrna, ktorá už na pohľad nevyzerá vôbec dobre. Máte skúsenosti s podobným problémom?
Čítať viac...
Málo spánku, veľa práce a takmer žiadna zdravá strava. Relax si doprajete len sporadicky a idete "na plné obrátky" každý deň. Až kým... vás nezastaví ochorenie. Najlepší spôsob, ako predchádzať týmto situáciam, je včasné posilnenie imunity. Čítať viac...
Indická kuchyňa je obľúbená po celom svete vďaka jej jedinečnej pestrosti chutí. Jedlá, s ktorými sa najčastejšie stretávame u nás v Európe, pochádzajú zo severnej časti Indie.
Čítať viac...
Tak a je to tu znova. Krásne slnečné dni, príjemné až horúce počasie plné dobrej nálady. Slnko na nás pozitívne pôsobí v mnohých smeroch a po zamračených dňoch máme pocit, že nám skutočne vie dobiť baterky.
Čítať viac...
Hlavnou úlohou imunitného systému je chrániť organizmus pred vonkajšími, ale aj vnútornými negatívnymi vplyvmi, ktorými sú baktérie, vírusy, huby či tumorové bunky.
Čítať viac...
Imunita u detí, tak ako aj u dospelých, prezrádza schopnosť odolávať vírusom a baktériám. Sú dni, kedy sa cítime ako šampióni, nikto a nič nás nemôže prekvapiť. Na druhej strane občas príde obdobie plné únavy, malátnosti a slabej obranyschopnosti.
Čítať viac...
Zima nás pomaly opúšťa, lyžovačky a dlhé zimné večery sú čoskoro minulosť. Určite sa mnohí tešia opäť na prvé slnečné lúče, teplejšie dni a prebúdzajúcu sa prírodu. No nie všetci môžu zdieľať podobnú radosť.
Čítať viac...
Stravovacie návyky ľudí bývajú často cestou buď k pozitívnemu alebo negatívnemu vplyvu na organizmus. Záleží samostatne na každom jedincovi, ako sa stavia ku svojmu zdraviu. U ľudí s rôznymi intoleranciami je to o niečo ťažšie.
Čítať viac...
S herpesom príde väčšina ľudí do kontaktu už v rannom detstve. Zvyčajne po prvej infekcii sa v tele vytvorí dostatočná imunitná obrana. Nie však u každého a herpes sa znovu a znovu vracia. Ako sa brániť?
Čítať viac...
Chladné počasie nás vie občas zaskočiť a najmä našu obranyschopnosť. Už býva pravidlom, že keď nastávajú prechody medzi teplým a studeným počasím, praskajú čakárne u pediatrov vo švíkoch. Ale prečo by sa to malo týkať aj vás?
Čítať viac...
Dalo by sa povedať, že do značnej miery ovplyvňujeme našu imunitu sami. Z časti môže za náš imunitný systém aj genetika, ale my našim životným štýlom dokážeme pracovať na tom, aby imunita zosilnela.
Čítať viac...
Hliva ustricová dnes patrí k najviac pestovaným hubám na svete. Jej blahodarné účinky sú známe po celom svete spoločne s výnimočnou chuťou. Využitie hlivy je skutočne všestranné. V kuchyni si ju vieme pripraviť na veľa spôsobov. Čo je však na hlive výnimočné, je jej zloženie, a to predovšetkým obsah beta glucanu (betaglukan).
Čítať viac...
O benefitoch, ktoré v sebe skrýva hliva ustricová, nazývaná i hliva ustricovitá, ste už určite počuli. Je skvelo využiteľná či už doma v kuchyni alebo v priemyselnej výrobe výživových doplnkov. Čím je hliva taká výnimočná?
Čítať viac...
Dovolenka za rohom, plánovanie pobytu pri mori či v horách je témou číslo jedna .Pri balení kufra je dôležité nezabudnúť na základné veci ako opaľovací krém či nabíjačku na mobilný telefón. Ale aké prípravky pribaliť, aby nás neprekvapila oslabená imunita či štípanec od hmyzu?
Čítať viac...
Táto skvelá huba sa neraz označuje ako liečivá. Obsahuje množstvo prospešných látok a jej chuť je naozaj lahodná. Môžeme ju dostať po celý rok a pokiaľ máme chuť, nemusíme ju kupovať len v hypermarketoch. Hliva ustricová sa vyskytuje aj v našich lesoch, takže si môžete nazbierať a pripraviť vlastnú hlivu.
Čítať viac...
Toto leto nás obzvlášť zásobuje množstvom slnečných dní, čo určite každému pridá na nálade. Slniečko sa nám neschováva a my si môžeme bezstarostne užiť pobyt na čerstvom vzduchu kdekoľvek, kam nás vietor zaveje. Tiež obľubujete dlhé prechádzky v lese ? Alebo sa radi vyvaľujete na deke pri jazere? Čítať viac...
Vysoké teploty, slnko, voda, pláž. Jedno z najkrajších období roka, na ktoré sa veľmi tešíme. Chystáte sa na letnú dovolenku s využitím prírodných kúpalísk alebo verejných bazénov? Na čo by si mali dať predovšetkým ženy pozor, aby nestrávili letný pobyt v nepríjemných bolestiach?
Čítať viac...
Hliva ustricová sa v našich končinách teší veľkej popularite, jej chuť je špecifická a veľmi lahodná. Obľúbenosť tejto huby podporuje skutočnosť, že má priaznivé účinky na ľudský organizmus. Poďme sa na ňu pozrieť bližšie.
Čítať viac...
Studené, daždivé a veterné počasie nám často pripomína, aby sme viac dbali o naše zdravie. Posilnenie imunity je neodmysliteľnou súčasťou prevencie proti chrípke, nachladnutiu či angíne. V zimnom období je pre nás prirodzené zvýšiť príjem vitamínov, či už v podobe ovocia alebo výživových doplnkov (vitamín C, D, beta glucan).
Čítať viac...
Oslabená imunita by nemala byť podceňovaná u detí rovnako ako aj u dospelých. V týchto časoch rozmachu digitálneho sveta sa stretávame s mnohými faktormi, ktoré výrazne znižujú obranyschopnosť organizmu dieťaťa. Ako sa brániť voči týmto nástrahám?
Čítať viac...
Dovolenková sezóna je už za dverami, pobyt pri mori zarezervovaný a ostáva už len jediné – zhodiť „narýchlo“ pár kilogramov, aby sme v plavkách vyzerali dobre. Pripomína vám to niečo? Tu však môže prísť kameň úrazu.
Čítať viac...
Imunitný systém pomáha chrániť organizmus pred vírusmi, baktériami, plesňami a inými škodlivými narušiteľmi a má významný vplyv na celkový zdravotný stav človeka. Imunita dieťaťa sa prirodzene vytvára už počas tehotenstva a po narodení je potrebné ju ďalej budovať. Čo teda robiť, aby sa zlepšila imunita dieťaťa?
Čítať viac...