TOP 5 potravín na posilnenie imunity bez liekov

V chladnejšom období dostáva naša imunita zabrať. Preplnené čakárne u lekára na jeseň nie sú žiadnym prekvapením. Pôsobia na nás rôzne nepriaznivé podmienky a útočia vírusy či baktérie. Kto má však silnú imunitu, nemusí mať obavy. Čo nám pomôže posilniť imunitu?

Imunitný systém človeka ovplyvňuje nie len prostredie, v ktorom žije, ale najmä spôsob, akým žije. Samozrejme, určitý podiel má aj naša genetika, ale tú už ovplyvniť nevieme. Čo ovplyvniť vieme, je naša životospráva. Jedlom vieme podporiť naše biele krvinky, ktoré bojujú v tele proti chorobám. Športom zase prekrvíme celý organizmus a posilňujeme kardiovaskulárny systém.

kurkuma a jej účinky

Kyslá kapusta

Kto by nepoznal túto pochúťku, recept našich starých mám, proti akýmkoľvek zdravotným neduhom. Kapusta obsahuje veľké množstvo vitamínov C a E. Ale tam to nekončí. Obsahuje množstvo cenných bioaktívnych látok a mikroorganizmov, ktoré zlepšujú trávenie a vstrebávanie živín. Zaujímavosťou je, že kyslá kapusta, ako jediná rastlinná potravina, obsahuje prirodzene vitamín B12, ktorý sa nachádza najmä v mäse, vajciach a mliečnych výrobkoch. Preto, ak ste vegetariáni, alebo z akéhokoľvek iného dôvodu nekonzumujete mäso, kyslá kapusta je pre vás veľmi vhodná.

Cesnak

Má skvelé protizápalové a protiplesňové vlastnosti. Cesnak je prírodné antibiotikum, ktoré zabraňuje, alebo spomaľuje pôsobenie viacerých druhov baktérií a plesní. Zvýšte však pozornosť, pokiaľ máte nízky tlak či problémy so žalúdkom. V takomto prípade vás môže cesnak trochu zaťažiť. 

Chlorella

Výnimočná sladkovodná riasa, ktorá čoraz viac stúpa na popularite. Obľúbená je najmä pre svoje detoxikačné účinky a schopnosť naviazať na seba škodliviny z nášho tela a následne ich vypudiť. Má vysoký obsah chlorofylu, bielkovín, minerálnych látok a vitamínov. Tie najvýznamnejšie sú vitamíny skupiny B, vitamín C, E, kyselina listová, kartoneoidy a beta-karotén.

Hliva ustricová

  • Hliva je obľúbená huba v potravinárskom, kozmetickom, ale aj farmaceutickom priemysle. Jej využitie je všestranné najmä vďaka vysokému obsahu vlákniny, sacharidov, bielkovín, esenciálnych aminokyselín, vitamínov skupiny B (B1,B2,B3,B5,B7), ale aj vitamínu C. Z minerálnych látok nájdeme v hlive vápnik, železo, horčík, fosfor, zinok, draslík a sodík. Okrem toho obsahuje hliva ustricová vzácne látky, ako sú betaglukány, glykoproteíny, lektín, lovastín, osterolyzín a iné enzýmy.

Kurkuma

  • Koreň kurkumy sa využíva už po stáročia nielen ako korenie do pokrmov, ale aj ako liek v ajurvédskej medicíne. Kurkuma má mierne pikantnú chuť, patrí do čeľade ďumbierovitých, podobne ako zázvor. Kurkuma je účinným pomocníkom v prevencii proti ochoreniam. Biologicky aktívnou látkou kurkumy je kurkumín, ktorý je v ajurvéde považovaný za malý zazrak. Má silné protizápalové účinky a je skvelým antioxidantom. Zmierňuje príznaky artritídy, vychytáva voľné radikály, protinádorové účinky, podporuje chudnutie, podporuje imunitný systém, detoxikuje organizmus a má mnoho ďalších pozitívnych účinkov.