Beta glucan obsahuje skupinu polysacharidov β-D-glukózy, ktorá sa prirodzene vyskytuje v bunkových stenách obilnín, kvasiniek a húb. Dôležité však je, že fyzikálno-chemické vlastnosti beta glucanu závisia od zdroja. Pre účely vo farmaceutickom a potravinárskom priemysle sa najčastejšie využíva hliva ustricová. Podľa dostupných výskumov a testovaní je známe, že práve z tejto huby vieme získať beta glucan s najvyššou čistotou až nad 80%. V porovnaní napríklad u obilnín sa dostaneme približne na 40%.
História beta glucanu
Výrobky z húb a obilnín sa už po stáročia používajú na kozmetické účely, avšak špecifická úloha beta glucanu nebola preskúmaná bližšie až do 20.storočia. Betaglukány boli prvý krát objavené v lišajníkoch a krátko potom aj v jačmeni. Prvé zmienky o hlive ustricovej siahajú až do ďalekej Ázie, kde jej priaznivé účinky poznali už v minulosti.
Ako sa dostane do nášho organizmu?
Beta glucan sa dostáva do nášho tela cez klky tenkého čreva. Tade však prejdú iba častice menšie ako 60 makrometrov, preto je potrebné častice beta glucanu rozdrviť na malé kúsky, aby bol účinok najefektívnejší. Takéto spracovanie sa nazýva mikronizácia a je to špecifický patentovaný spôsob, vďaka ktorému je možné dosiahnuť tú správnu veľkosť.
„Následne sa cez lymfatický systém dostane do krvného riečiska, kde pôsobí na imunitné bunky. Beta glucan zdvojuje väzbu imunitných buniek na patogén (baktéria, vírus, pleseň, rakovinová bunka) a tým zvyšuje imunitnú odpoveď organizmu na ochorenie. Týmto spôsobom sa zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Beta glucan navyše podporuje tvorbu a prežívanie kmeňových buniek v kostnej dreni, z ktorých sa tvoria biele a červené krvinky.“ Vysvetľuje doc. MUDr. Mária Šustrová, CSc, imunologička a alergologička.