Zdroj: Harmónia 03/2019
Kútiky sú zápalové ochorenie pier, odborne nazývané chelitis angularis. Niekedy sa vyskytujú v jednom a v niektorých prípadoch v oboch kútikoch pier. Častejšie sa s ním stretneme u detí, ako u dospelých, jeho vznik zapríčiňujú baktérie alebo kvasinky, najčastejšie ide o kombináciu oboch faktorov. Hoci sa tieto mikroorganizmy bežne nachádzajú na našej koži, či slizniciach, ťažkosti sa odštartujú až po ich premnožení, alebo ak sa dostanú do otvorenej rany. Vlhké prostredie v ústach navyše podporuje vznik a rozvoj tohto problému.
Prispieť k vzniku kútikov môže aj nedostatok niektorých vitamínov skupiny B, konkrétne B2, 5, 7, 9 a 12. Do určitej miery môže zhoršenie stavu spôsobiť aj nedostatok minerálov (železo a zinok). Aj preto kútiky trápia najmä ľudí, ktorí bojujú s anémiou alebo tráviacimi ťažkosťami, či chorobami, ako je napríklad Crohnova, kedy sa do tela ťažšie vstrebávajú niektoré vitamíny. Ďalšou skupinou ľudí, u ktorých sa kútiky objavujú, sú tí, ktorí užívajú antibiotiká. Ide najmú o ľudí, ktorí musia antibiotiká užívať počas dlhšieho obdobia.
Starostlivosť o chrup a ústa by sme rozhodne nemali podceňovať. Aj to je totiž jedna z príčin, ktorá môže prispieť k progresii praskajúcich kútikov. "Nedostatočnou ústnou hygienou možno taktiež prispieť k častejšiemu výskytu kútikov, nakoľko infekcia pochádza najmä z úst. Občas si ľudia pomýlia kútik s herpesom, čo je však vírusové ochorenie," hovorí Ing. Adrián Doboly z biotechnologickej spoločnosti Natures.
Kútiky vznikajú v podobe začervenania a bolestivých škvŕn na rozhraní sliznice úst a pier. Charakterizuje ich prasklinka, ktorá sa nachádza v strede. Kútiky môžu svrbieť, byť pokryté žlto-hnedastou chrastou, mokvať alebo dokonca začať krvácať. Ide o nepríjemné prejavy, ktoré vedia negatívne zasiahnuť do každodenného spoločenského fungovania, najmä pri konzumácii jedla a nápojov, nehovoriac o tom, že sú prejavom oveľa vážnejších procesov, ktoré v tele prebiehajú.
Základ liečby tvorí nanášanie protikvasinkových a antibakteriálnych mastí, ktoré uľahčujú hojenie. Pred samotným nanesením je dôležité ranku najskôr vydezinfikovať, napríklad borovou vodou. v lekárni vám vhodne poradia, ktoré ďalšie roztoky sú na dezinfekciu vhodné.
Ak uprednostňujete prírodné prípravky, vhodný je beta glucan. Beta glucanový gél sa používa pri regenerácii poškodených tkanív. Ďalším pomocníkom z vrecúška babských receptov, je propolisová tinktúra, hojenie urýchľuje aj čajovníkový olej a aloe. Odporúča sa aj potieranie rán čerstvým cesnakom, čo však môže byť problém, ak sa chystáte do práce alebo kdekoľvek medzi ľudí. Dopĺňať by ste mali aj vitamíny skupiny B, železo a zinok. Či ich budete telu dodávať vo forme stravy, alebo prostredníctvom výživových doplnkov, je na vás. Samozrejme, výživná a čerstvá strava je to najlepšie pre naše telo, no ak potrebný prísun vitamínov nedokážete zabezpečiť týmto spôsobom, potom sú výživové doplnky správnou voľbou.
Ak by sa kútiky vyskytovali často a ich hojenie trvalo neprimerane dlho, je vhodné navštíviť lekára, nakoľko niekedy bývajú prejavom iných, závažnejších ochorení.
Okrem zásobovania tela potrebnými minerálmi a vitamínmi, aby bolo schopné brániť sa zápalu, je dôležité robiť aj ďalšie preventívne opatrenia. Keďže zdrojom infekcie býva najmä ústna dutina, základným predpokladom zamedzenia vzniku kútikov, je správna starostlivosť o ňu. Zuby by sme si mali čistiť minimálne 2-krát denne, ideálne zubnou pastou, ktorá neobsahuje sodium-lauryl-sulfát. Zdravú mikroflóru v ústach udržiavajú aj probiotiká na cmúľanie. Ako prevenciu možno používať aj ochranné balzamy na pery s obsahom zinku.